Тема уроку: Насилля в сім`ї .

Мета уроку: Розповісти учням про взаємовідносини в сім`ї.             

                      Навчити спілкуватись з оточуючими їх людьми.

Тип уроку:    Урок-бесіда. 

Обладнання: Посібник «Насилля в сім`ї та маніпуляція»

 

 

                                      Хід уроку.

  1. Організаційний момент.
  2. Повідомлення теми, мети і завдань заняття.

 

                        Насилля в сім`ї та маніпуляція.

 

        Напевно, ви стикаєтеся з ситуаціями, коли під впливом наполегливих умовлянь, загроз або, переживаючи почуття страху, провини, безпорадності, дієте всупереч своїй волі. Після цього виникає відчуття, що вас обдурили, "кинули". Ви відчуваєте розчарування, досаду, втрату енергії і сил...

Це означає, що ви стали жертвою маніпуляції або прихованої агресії.

Часто буває, що жертва маніпуляції роками не здогадується, хто з її близького оточення (партнер, друг, колега, член сім'ї) є прихованим агресором.

 

Що ж таке маніпуляція?

Маніпуляція - це прихований психологічний вплив на партнера по спілкуванню з метою домогтися від нього вигідної поведінки. На відміну від інших способів взаємодії, при маніпуляції, крім явного відкритого мотиву, є прихований мотив, розрахунок, підтекст.

Маніпуляція виникає там, де людина не виражає відкрито і вільно свої почуття і наміри, а за допомогою різних прийомів намагається управляти навколишніми. В таких випадках зовнішнє значення слів, звертань або дії по відношенню до іншої людини не співпадає зі значенням внутрішнім.

                               Улюблені прийоми маніпуляторів:

  • звинувачувати когось у своїх проблемах;
  •  виглядати безпорадним;
  • залякувати, в тому числі погрожувати самогубством;
  • викликати у навколишніх почуття провини;
  • вказувати близьким, що треба робити і чого не треба робити;
  • не визнавати своїх помилок; + відмовлятися     обговорювати    проблему, вступати переговори;
  • влаштовувати істерики;
  •  кричати, ображати

Маніпулятори, які звикли вважати навколишніх людей маріонетками, намагаються контролювати всіх навколо себе, а не взаємодіяти з людьми.

Існує безліч способів ухиляння від прямої взаємодії, які маніпулятори використовують дуже часто:

  1. Прикинутися "випадковою" людиною в розмові: "Не моя
    справа говорити це вам", або "Я в цьому, звичайно, нічого не
    розумію, але...", або "Я не маю права лізти у ваші особисті
    справи, але мені здається...".
  2. Піддати сумніву щойно сказане: "Забудьте про це", або "Ви не
    вловили   головного",   або   "Не   надавайте   цим   словам
    значення...".
  3. Зробити вигляд, що його слова стосуються іншої особи: "Ах,
    це я не про вас, а так взагалі...", або "Це просто думка вголос,
    вибачте..."
  4. Зробити вигляд, що не розібрався в ситуації або в контексті
    сказаного: "Це так .несподівано для мене...".
  5. Загострення: під час суперечки маніпулятор відхиляється від
    теми і починає обговорювати особистість партнера або
    робить заяви, які роздратовують партнера. Як правило, при
    цьому використовуються фрази типу: Ти завжди", "Ти ніколи".
  6. Під час розмови маніпулятор додає стільки проблем, скільки
    спаде на думку: згадує старі конфлікти і показує, що вони
    можуть бути пов'язані між собою.
  7. У всьому звинувачувати іншу людину. Маніпулятор вважає, що
    він завжди правий, а інші помиляються. Він дивується, чому
    оточуючі не хочуть цього визнавати.
  8. Залучення високого статусу: замість того, щоб відстоювати
    свої докази по суті, маніпулятор підкреслює, що у нього краща
    освіта, більше грошей або досвіду.
  9. Втеча: щоб не вирішувати проблему, маніпулятор іде :з дому,
    просто відмовляється говорити або погрожує самогубством.
  10. Уникання контакту: маніпулятор заявляє, що він нічого не пам'ятає, що він дуже хоче спати, погано себе почуває тощо.

         До маніпуляцій, звичайно, вдаються незрілі, невпевнені в собі люди, які не вміють діяти більш ефективними шляхами.

Вони, як правило, бояться брати на себе відповідальність за свої дії і перекладають її на тих, хто поруч.

Звісно, не всяке маніпулювання є зло, але в переважній більшості випадків маніпуляції згубно позначаються як на житті самих маніпуляторів, так і на житті оточуючих.

Існує безліч ролей маніпуляторів. Ось найтиповіші з них. Роль беззахисного або "безпорадного"

Маніпулятори використовують сльози, власну уявну слабкість і беззахисність. Коли такі люди стикаються з проблемою, вони можуть сказати: "Я не знаю як це зробити", "У мене, як завжди, нічого не вийде". Нерідко вони не відповідають . на запитання. Можуть витримувати довгі паузи перед тим, як відповісти на прості запитання.

Причини такої поведінки

Вони сподіваються, що ви будете думати за них. Вони засвоїли, що коли виглядаєш слабким і безпорадним, то це зобов'язує когось іншого думати і приймати рішення за тебе. їхня головна ідея: "Ти сильна людина, а я слабка. Тобі все в житті вдається, а у мене нічого не виходить. Ти повинен мені допомогти!"

Наприклад: це може бути дружина (чоловік), які нічого не можуть вирішити або зробити самостійно: "Без тебе ми загинемо", "Ти ж не кинеш нас напризволяще".

Нерідко такі люди просять докладних вказівок, бояться помилитись і роблять тільки те, що їм кажуть. Вони вважають за краще перекладати відповідальність на іншу людину бо, якщо рішення виявиться помилковим, їх не можна буде звинуватити в цьому.

Жертвами таких маніпуляцій стають ті, хто реально мало цінує себе, і тому їм подобається, коли навколишні підкреслюють їхню силу і незамінність.

Роль "безпорадного" маніпулятор, як правило, звик грати з дитинства.

Це пасивна залежна дитина, ь звичайно забудькувата і неуважна. Вона ледве тягне ноги, часто погано себе почуває, готова навіть цілий день пролежати в ліжку, страждально закотивши очі, аби примусити вас зробити за неї роботу. Досить рано виявивши силу своєї уявної слабкості, вона, часто неусвідомлено, обирає цю роль.

До психологів на консультацію нерідко звертаються батьки дітей, які за нормальних здібностей ліниві, не хочуть вчитися, неуважні, пасивні. В таких випадках батькам важливо зрозуміти, що хтось із членів сім'ї, частіше мама або бабуся, занадто опікують дитину, не довіряють їй, не розвивають у ній самостійності і відповідальності за свою поведінку.

 

                            Як протистояти пасивній поведінці.

Якщо ви помітили в дитині прояви слабкості і залежності, важливо поступово розвивати в неї протилежні якості. Можна м'яко попросити її виконати ряд нескладних доручень: сходити в магазин, прибрати,, приготувати нескладну страву. Всі такі вчинки повинні отримувати схвалення і підтримку.

"Беззахисні", як дорослі, так і діти, дуже потребують, з одного боку, теплоти і довіри, з іншого - чіткого розділення відповідальності. Коли ви почуєте знайомі слова: "Ти ж знаєш, у мене не вийде... ", спробуйте такі варіанти відповідей:

А Ти чудово можеш обійтися без сторонньої допомоги.

А Я вважаю, що тобі потрібно подумати і самостійно зробити

А Подумай, чого ти хочеш від мене(або інших) і скажи про це. А Якщо ти хочеш дізнатися, про щось із того, чого не знаєш, можеш запитати про це.

Реакцією на ваші слова можуть бути сльози, образа або спалах гніву. У таких випадках важливо, зберігаючи самовладання, знайти в собі мужність пережити цю сцену.

  Ніколи не вважайте, що людина безпорадна, крім тих випадків, коли вона знаходиться в несвідомому стані.

 

Роль "диктатор"

У дитинстві маленький "диктатор" керує дорослими за допомогою надутих губ, упертості, неслухняності, тупотіння ногами.

Дорослішаючи, такий маніпулятор різними способами демонструє хвилювання: постукує олівцем, жує жувальну гумку, ходить вперед - назад по кімнаті, веде нескінченні розмови про одне й те ж. Це настільки нестерпно, що ви з готовністю йдете на поступки або погоджуєтеся зробити за нього роботу, аби не спостерігати цього видовища. Причина такої поведінки

Це є спробою уникнути самостійного розв'язання проблеми. В описаних випадках людина сподівається дочекатися кого-небудь, хто, пройнявшись співчуттям, вирішить ЇЇ проблему.

 

 

                                      Як протистояти цьому.

Якщо ви спостерігаєте таку поведінку, не треба піддаватися неспокою. Розпитайте того, хто демонструє хвилювання, про причини його стану. Уважно вислухайте.

Дайте   йому(їй)   можливість   висловити   свої   почуття .і заспокоїтися. Скажіть приблизно наступне: А "Зупинися і подумай, чого ти хочеш. Замість того, щоб повторювати одні й ті ж рухи, постарайся спрямувати свою енергію на розв'язання проблеми, яка тебе хвилює".

Роль "агресор"

Характерна риса таких маніпуляторів - насильницький темперамент. Вони звикли отримувати бажане за допомогою різних агресивних засобів:

  • спалахи роздратування, гніву;
    образливі фрази, лайка;
    бійка, роздача стусанів;
  • ламання речей тощо.

Вони з дитинства, часто неусвідомлено, відчувають, що, викликаючи в людях страх, можна домогтися свого і перетворити когось з близького оточення в покірливо керовану жертву.

 

Причина такої поведінки

Це являє собою відчайдушну спробу домінувати і при цьому не взяти на себе відповідальність.

Насправді, агресори дуже невпевнені в собі, самі нерідко відчувають страх і безпорадність, але не вміють аналізувати   і висловлювати    свої    почуття,    вести переговори, вирішувати конфлікти мирним шляхом.

                   Як формується агресивний характер?

Насильницьким    темпераментом    володіють    люди,    що

недоотримали в дитинстві любові і турботи.

Вони   виросли   в   сім'ях,   де   не   прийнято   було   відкрито

обговорювати проблеми, мати власну думку, бути автономною

особистістю.

У процесі виховання батьки використовували приниження, критику і покарання, в тому числі грубе поводження і побої. Оскільки діти зазвичай наділяють своїх батьків непорушним авторитетом, вони вірять, що заслуговують на таке жорстоке поводження і фізичне покарання, бо це на користь їхньому вихованню. Тому, ставши дорослими і створивши свої власні сім'ї, вони також застосовують насильство, залякують, критикують своїх дітей та інших членів сім'ї. Так формується хибне коло жорстокості, коли насильство одних членів сім'ї по відношенню до інших передається з покоління в покоління.

Як протистояти агресивній поведінці?

Людина в агресивному стані втрачає контроль над ситуацією і в цей момент оволодіння контролем стає ефективним засобом протистояння агресії. Необхідно вжити будь-яких дій, які сприяють відновленню порядку і контролю. Відразу після емоційного вибуху найкраще примусити "агресора" знов обміркувати проблему.

Після вибуху емоцій скажіть приблизно таке: А "Для мене неприйнятно твоя поведінко. Недобре з твого боку

вирішувати проблеми в такий спосіб". А "Подумай, як можна було б вирішити це інакше".

Безпосередньо перед емоційним вибухом або під час нього подібний зворотний зв'язок, як правило, не діє

                                      Роль "забудькуватий

Маніпулятор, який нерідко забуває виконати те, що пообіцяв, насправді настільки не впевнений в собі, що не може сказати прямо: "Я не хочу цього робити". Звичайно такі люди здаються добрими і поступливими, але насправді виявляються дуже ненадійними. Уважно спостерігаючи за ними, можна помітити, що вони, як правило, не забувають про те, що важливо особисто для них. Згодом такій людині перестають довіряти за "безпорадність", уникання відповідальності.

Роль "хворобливий"

Для цього типу маніпуляторів 'іхня дійсна або уявна хвороба -універсальний засіб панування над навколишніми. До такого роду маніпуляцій часто вдаються батьки, діти яких дорослішають. Вони не можуть змиритися з тим, що їхні діти виросли і стали самостійними.

Від и\лх можна почути приблизно таке:

А "Як ти можеш заперечувати мені, коли у мене болить серце". А "Твоя поведінка доведе мене до інфаркту, ось побачиш,

доведе".

А "Хіба ти не бачиш, що своїми вчинками ти скорочуєш мені життя".

Навіть якщо у батьків і через багато років серце буде битися рівно і спокійно, діти вже не зможуть позбутися нав'язаного почуття провини і будуть чекати серцевого нападу з дня на день.

Люди, які маніпулюють своєю хворобою, настільки міцно навіюють оточуючим, що причиною їхнього хворобливого стану є поведінка дітей, чоловіків або інших членів родин, що навіть після їхньої смерті хтось з родичів може вигукнути: "Так, він(вона) помер(ла). А все тому, що ти в три роки так погано їв кашу!"

Ті, що маніпулюють хворобами, ніколи не бувають здоровими, оскільки    їхні    хвороби    допомагають контоолювати близьких і втримувати їх при собі. Вони психологічно настільки залежні від навколишніх, що їхні хвороби загострюються,   коли   партнер намагається вирватися з-під контролю або не підкоритися.

 

                   Як формується такий характер?

Роль "хворобливої" людини дитина зазвичай засвоює з дитинства, наслідуючи когось із дорослих. Вона може сформуватися в такій родині, де дитині не приділяють достатньо уваги, мало про неї піклуються або не дозволяють висловлювати свою думку і говорити про свої потреби.

Тільки коли вона захворіє, батьки хоч-не-хоч починають прислухатися до її бажань.

У дорослому віці такі люди продовжують використовувати своє нездужання як ефективний засіб панування над навколишніми.

Як правило, ьл\а розуміємо, коли нами маніпулюють за допомогою поганого самопочуття, але викривати подібну маніпуляцію не ризикуємо, побоюючись своєю непокорою "нанести шкоду його(її) здоров'ю".

Важливо,   залишаючись   м'яким   і   дбайливим,   ясно   і   чітко дотримуватися   своєї   позиції.   У  таких  ситуаціях   необхідно детально висловлювати мотиви своїх вчинків: А "Ось чому я хочу зробити це. А що ти бажаєш зробити?" Викриваючи подібні маніпуляції, ви не тільки полегшуєте собі життя, але і приносите безперечну користь тому, хто звик маніпулювати іншими за допомогою поганого стану здоров'я.

        У будь-якому віці людина може відмовитися від ролі "хворобливого" і навчитися отримувати бажане "шляхом переговорів і активних дій.

 Шлях до емоційного здоров'я лежать через аналіз власних                                                         маніпуляцій.

         Перший крок, який можна зробити на шляху створення більш безпосередніх і відкритих відносин - усвідомити свою власну роль в маніпуляціях. Але не для того, щоб поставити собі діагноз, а для того, щоб навчитися будувати більш здорові відносини, отримувати бажане прямим активним шляхом. Справа в тому, що разом з усвідомленням у людині відбуваються серйозні зміни. Якщо ви навчитеся відчувати і розуміти свої власні маніпуляції і маніпуляції інших людей, ви навчитесь діяти свідомо і ефективно.

         

 

        Якщо у вас є відчуття, що вами маніпулюють, необхідно         

                максимально ефективно розробити психологічний захист.

         Щоб вести переговори з маніпулятором або робити конкретні дії, важливо намагатись бути в спокійному, відчуженому стані. Не приймайте серйозних рішень, якщо вас переповнюють сильні емоції (гнів, страх, злість, здивування, радість). Навчіться розпізнавати симптоми "почуття провини", що провокується у вас кимось, і ніколи не дійте за мотивами провини. Помилки та їхні наслідки неминучі, але це ваші помилки. Не варто поспішати виправляти помилки тим шляхом, який спланований не вами.

        Критично ставтеся до чужих ідей. Шукайте варіанти розв'язання проблеми за межами тих, які пропонує маніпулятор.

Пам'ятайте: завжди є можливості розв'язання проблеми, які не передбачені маніпулятором.

Змінюйте ситуацію таким чином, щоб вона стала чужою для маніпулятора. Завжди існують потенційні сили (час, люди, події), які працюють на вас.

Не приймайте чужої оцінки ситуації. Треба спробувати усвідомити ситуацію загалом і *свої перспективи розв'язання проблеми. Оцінка ситуації в розумінні маніпулятора, в його термінах, дає перевагу саме йому. Відкидайте цілісну картину ситуації, створену не вами, якою б логічною або безвихідною вона не здавалася. Якщо ви прийняли чиюсь оцінку ситуації і почали планувати дії відповідно до цієї оцінки - маніпулятор отримав своє.

Треба не тільки відкинути чужу точку зору, але і запропонувати власну альтернативу оцінки ситуації загалом.

         Ваше   звільнення   від   нав'язаної   кимось   точки   зору   може починатися з такої приблизно фрази:

А "Стоп! А тепер я розповім, як я бочу все це..." і долі можна розглядати обставини так, як бочите їх соме ви.

 

 

Враховуйте свої минулі помилки. Якщо раніше в схожій ситуації було прийняте рішення, нехай правильне, але використане кимось проти вас, треба надалі завжди розцінювати це рішення як помилкове і шукати інше.

Треба пам'ятати, що будь-яку міжособистісну ситуацію можна змінити: завжди є можливість відступити назад з будь-якої ситуації і сказати тому, хто маніпулює, або агресивному: "Я можу продовжувати жити без твоєї любові, твоїх грошей, навіть якщо таке життя буде більш важке для мене, поки ти не перестанеш робити А і не почнеш робити В".

Краще зазнати короткочасних втрат у грошах, часі і зусиллях, ніж взятися виконувати нав'язані вам зобов'язання. Виходьте з того, що для вас передусім найважливішими є зобов'язання перед собою.

 

Мета будь-якої маніпуляції - управляти вчинками

 

III.   Підсумки уроку.

Лист МОН України № 1/9-388 від 01 серпня 2014 року “Про проведення Першого уроку у 2014/2015 н. р.”

   Лист МОН України № 1/9-388 від 01 серпня 2014 року “Про проведення Першого уроку у 2014/2015 н. р.”

МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ

№ 1/9-388 від 01 серпня 2014 року

Департаменти (управління) освіти і науки обласних, Київської міської державних адміністрацій

Інститути післядипломної педагогічної освіти

Про проведення Першого уроку у 2014/2015 н. р.

Суспільно-політична ситуація та події останніх місяців, окупація Російською Федерацією Криму, збройні акції російських терористів у східних регіонах України обумовили тему Першого уроку 2014/2015 навчального року – «Україна – єдина країна».

Метою Першого уроку є формування в учнів розуміння єдності й цілісності України, її багатонаціонального народу як національної ідеї розвитку вільної, незалежної, демократичної та заможної держави.

Під час уроку мають бути реалізовані такі завдання:

- ознайомити учнів з основними історичними подіями становлення державності України;

- формувати відчуття приналежності до України, усвідомлення себе українцем, почуття особистої відповідальності за долю держави та українського народу;

- формувати готовність служити Батьківщині своєю працею та стати на захист державних інтересів країни;

- виховувати повагу до державних символів, шанобливе ставлення до традицій українців та представників інших національностей, що населяють країну.

Форми і методи проведення Першого уроку можуть бути різноманітними і мають стати творчим доробком кожного педагога, але обирати їх слід з урахуванням вікових та психологічних особливостей учнів. Глибшому та усвідомленому сприйняттю теми сприятиме відповідне оформлення місця проведення уроку: зображення державних символів, географічна карта України, портрети відомих українців, афоризми про патріотизм, боротьбу за свободу тощо.

Доцільними будуть наявність елементів державної символіки в одязі вчителя та учнів, як то жовто-блакитні стрічки, та використання національного вбрання, що підкреслить єдність народу України.

На урок можна запросити гостей – громадських, наукових, культурних діячів, представників органів виконавчої влади, місцевого самоврядування, батьківської громади, відомих українців. Живе спілкування з гостями, зокрема, з людьми, які є гордістю України (певного регіону, міста), має велике виховне значення.

Основний зміст Першого уроку має бути спрямований на утвердження єдності України, нероздільності її території та народу, що її населяє. Важливо акцентувати увагу дітей на тому, що Крим і Донбас – це Україна, що люди, які мешкають на цих територіях, – громадяни України.

Під час проведення Першого уроку вчитель має сприяти усвідомленню учнями спільності інтересів усіх громадян держави в розбудові України, необхідності інтелектуального, творчого та фізичного розвитку кожної особистості задля розквіту держави в цілому, формуванню міжнаціональної толерантності.

На уроці доцільно звернутись до подій минулого та сьогодення, що засвідчили прагнення українського народу до вільного, щасливого, заможного життя: існування могутньої Київської держави Володимира Великого, Ярослава Мудрого, створення першої християнської республіки в Європі – Запорізької Січі, започаткування власної державності в Українській Народній Республіці, проголошення в 1991 році незалежності України, прояву громадянської активності під час Помаранчевої революції 2004 року, і, звичайно, Революції гідності, що призвела до політичних та суспільних змін в Україні, подвигу українських військових та добровольців у боротьбі із російськими бойовиками, які тероризують східні регіони України.

У цей момент уроку доцільно оголосити хвилину мовчання з метою вшанування пам’яті Героїв Небесної сотні, воїнів та інших загиблих у боротьбі за свободу, цілісність та єдність нашої держави.

Вчитель має акцентувати увагу на тому, що патріотизм – це звичайний стан повсякденного життя людини, який виявляється не тільки під час надзвичайних ситуацій. Важливо, щоб учні ідентифікували себе з українським народом, прагнули жити в Україні, розуміли необхідність дотримання конституційних та правових норм, володіння державною мовою, шанобливого ставлення до історії, культури та традицій українського народу.

При підготовці до Першого уроку для учнів початкової та основної школи рекомендуємо використовувати методичні матеріали, розроблені Черкаським та Рівненським обласними інститутами післядипломної педагогічної освіти. Зазначені матеріали розміщено на сайтах Міністерства освіти і науки України (www.mon.gov.ua), Інституту інноваційних технологій і змісту освіти (www.iitzo.gov.ua).

Заступник Міністра Павло Полянський

Діти України про свої права (бесіда)

   Протягом тривалого часу гасло «Все найкраще – дітям» підмінювало правовий статус маленьких громадян у суспільстві. Вважалося, що у колишньому СРСР права дитини дотримувалися автоматично. Проте ніяких прав у дітей не було, крім забезпечення державою мінімуму потреб для підростаючого покоління, без якого ми взагалі не могли б називатися державою.
Зараз проблема захисту прав дитини більш актуальна, тому що економічні, політичні стосунки в державі змінилися і діти можуть стати і стають жертвами безвідповідальності дорослих. Так, збільшилася кількість недоглянутих, безпритульних дітей, наркоманів, дітей, що не навчаються, що використовуються в секс-бізнесі. Значно виросла кількість дітей, які перебувають на державному утриманні.
   Права дітей порушуються не тільки певними відомствами й установами, але й у межах сім’ї. Серед найчастіше згадуваних проявів порушення прав дитини у сім’ї виділяють такі: втручання в особисте життя дитини, насильство над дитиною з боку батьків, диктат батьків та жорстоке ставлення, позбавлення дитини права на власну думку, ігнорування її інтересів при розлученні.
На жаль, для багатьох батьків дитина продовжує залишатися дитиною, якою б дорослою і самостійною вона не була. Основною помилкою таких батьків є невміння створити новий тип відношень із майже дорослою людиною, небажання рахуватися з розвитком її самостійності. Діти ж усіма силами намагаються висловити свій протест. Батькам варто розуміти, що своєю надмірною опікою вони стримують самовизначення дітей і істотно зменшують їхню захищеність у житті.
   Потребують змін стосунки між педагогічними та дитячими колективами. Більшість дітей зазначили, що їх влаштовує ставлення до них вчителів у школі, де вони навчаються, проте значна частина вказала, що вчителі рідко або навіть ніколи не зважають на їхню думку у прийнятті рішень. 28% опитаних дітей вказали, що в їхньому житті траплялися випадки, коли вчителі ставилися до них жорстоко або навіть знущалися. Експерти досить низько оцінюють можливість дитини отримати допомогу у вирішенні своїх проблем від педагогічного колективу свого навчального закладу.
   Більше ніж 250 млн. дітей у всьому світі працюють для того, щоб жити. 75% працюють 6 днів на тиждень і половина з них працює більш ніж 9 годин на день. В Україні кожна двадцята дитина вимушена самостійно заробляти гроші. Шкідливі умови праці призводять до захворювань та фізичних травм. Більше всього страждають діти 10-14 років.
Діти повинні бути захищені від економічної та соціальної експлуатації, а застосування праці дітей у галузях, шкідливих для моральності та здоров’я чи небезпечних для життя останніх або таких, що можуть завдати шкоди їх нормальному розвитку, повинно каратися за законом.
Найчастіше порушують права так званих дітей вулиці. У них чимало проблем як з однолітками, так із незнайомими і знайомими дорослими та представниками правоохоронних органів. 69% дітей вулиці доводилося зазнавати образ і знущань у своєму оточенні, чверть з них переконалася, що марно сподіватися на чиюсь допомогу, і ні до кого не звертаються за захистом. Право цієї категорії дітей на піклування з боку батьків, родичів, громадян і держави не забезпечується.
   У цілому, ситуація щодо дотримання прав дітей поза школою і сім’єю є дуже складною і суперечливою. Третина експертів висловила переконання, що ніхто з дорослих не сприймає дітей як повноправних членів суспільства. Більшість експертів вважаЄі що спроби дитини встановити справедливість у будь-яких закладах чи установа:; без допомоги дорослих приречені на невдачу.
Це зумовило необхідність розробки конвенційних норм, відповідно до яких держави брали б на себе міжнародно-правові зобов’язання втілюваїи у життя права дитини у повному обсязі. Такий документ було розроблено й прийнято ООН 20 листопада 1989 р. Конвенція про права дитини 1989 р. захищає інтереси тих, кому не виповнилося 18 років.
Чинне українське законодавство розвиваєяься у руслі світового права і відповідає міжнародним стандартам. Україна ратифікувала Конвенцію про прав.і дитини 1989 р., брала участь у Всесвітній зустрічі на найвищому рівні в інтересах дітей 1990 р і підписала прийняту на ній Декларацію про забезпеченім вижинаних, захисту, розвитку дітей. Саме на основі цих документів розроблялася національна програма «Діти України», прийнята в січні 1996 р. У комплексі з іншими програмами цей документ передбачає низку заходів із залученням сім’ї, суспільства та держави до подолання кризи у сфері виживання, захисту і розвитку підростаючого покоління.
   Незважаючи на ратифікацію Конвенції ООН про права дитини українською державою, національне законодавство не повною мірою забезпечує поширення її норм на всі рівні та сфери життя країни. Наша держава і суспільство приділяють недостатню увагу захисту прав дитини. Багато існуючих правових актів «не спрацьовують», не гарантуючи тим самим реалізації тих чи інших прав, що дає підставу говорити про порушення прав дітей і молоді.
Нині актуальним є завдання щодо удосконалення правового забезпечення захисту прав дітей і мододі. Задля забезпечення прав дітей в Україні було б ефективним створення системи закладів, куди б дитина могла самостійно звернутися у разі порушення її прав. Доцільним є щорічне опитування думки дітей з різних проблем дитячого життя, регулярна оцінка рівня поінформованості дітей про свої права та рівня забезпеченості дотримання цих прав в Україні.
   Кожна людина, особливо в дитинстві потребує любові та піклування, доброзичливого ставлення до себе, відчуття своєї необхідності. Ці чинники впливають на здоровий розвиток дитини, формування її особистості, моральних та етичних норм. Головне, що завжди повинен пам’ятати дорослий, – це те, що перед ним людина, особистість зі своїми потребами та бажаннями, до яких треба ставитися з повагою. Дорослий може тільки вміло «повернути» їх у потрібному напрямку.

 

Шкідливі звички шкільної молоді (бесіда)

  

   Останнім часом у суспільстві виникло чи стало більш помітнішим багато явищ, пов’язаних з дітьми та молоддю. Ці проблеми змушують дуже серйозно замислитися над їхніми наслідками в майбутньому. Йдеться про нар« команію, алкоголізм, токсикоманію, венеричні захворювання, паління і дитя» чу проституцію. Не можна сказати, що колись цих проблем не існувало, алі сьогодні усе виглядає інакше. Запанувала якась нездорова атмосфера вседозволеності та апатії. А навколишні реалії немов провокують дітей і молоді якнайшвидше скуштувати забороненого плоду. При цьому немає перепон.
   Шкідливі звички, що формуються у підростаючого покоління в шкільному віці, катастрофічно впливають на подальше особисте життя людини, соціальний та економічний стан суспільства, моральне та фізичне здоров’ї нації. Однією з причин появи негативних звичок в учнів є відсутність нахиліи до змістовної діяльності. Поведінка таких учнів стає все більше ситуативною, такі школярі легко піддаються випадковим впливам, спокусам. Відомо, що найбільш поширеною шкідливою звичкою серед школярів іаління.
Дитя цигарку витягає, Бо хочеться дорослим стать. Та сильним, гарним він не стане! Бо зріст вповільнюватись став. Усе, що в світі є погане, Хлопчина в організм запхав. Та ще й в залежність від цигарки Потрапив хлопець, як в капкан.
   Діти часто беруть до рук цигарки як забавку, наслідуючи когось, і не замислюються про тяжкі наслідки. Крім того, дітям, які вже мають таку тичку, важко навчатися в школі, адже вони не можуть зосередитись на повчальному матеріалі, мають погану пам’ять.
Паління надзвичайно шкідливе для дівчат. Порушуючи живлення органів і тканин, воно призводить до суттєвих змін в організмі. Голос стає і рубим, неприємним, шкіра втрачає свіжість і елегантність, з’являються ранні зморшки.
   На розвиток пияцтва серед молоді (підлітків та юнаків) значною мірою впливають художні фільми, в яких досить часто демонструються ситуації вживання спиртного. Поступово ці «сцени» формують позитивне ставмення молоді до вживання алкогольних напоїв.
І друга погана звичка Заходить часом, наче гість. Бо в хаті свято, часом сяє. Горілка в пляшці на столі. Хлопчина, деколи буває, Ще й вип’є чарочки малі. Бо теж попробувати хоче, Що то татусь біленьке п’є. А потім й сам собі захоче Й тихцем горілочки наллє. А яд такий усе руйнує, Найперш страждає голова. Всі центри там паралізує… Біда великою бува.
   Діти нині прилучаються до алкоголю в середньому в 11,5 років, а до повноліття спиртні напої практично відомі всій молоді. Цей факт не може позначитися на їхній поведінці. За різними даними, 40-70% злочинів підлітки скоюють у стані сп’яніння, при цьому 8 із 10 порушень,